Konferencja dla Rodziców i Terapeutów “Chcę coś powiedzieć! AAC jako klucz do AUTYZMU.”

 

W tym roku NIEBIESKI KWIECIEŃ w Grodzisku Mazowieckim rozpoczynamy Otwartą Konferencją dla Rodziców i Terapeutów “Chcę coś powiedzieć! AAC jako klucz do AUTYZMU.” Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:00 w Mediatece i jest po raz kolejny objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Radia Bogoria, Czasopisma Bogoria oraz portalu GrodziskNews.

Konferencja ma charakter otwarty, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy pod numerami telefonu: 518-963-802, 501-346-712.

W tym roku hasłem przewodnim całego wydarzenia jest komunikacja alternatywna i wspomagająca. AAC (ang. Augmentative and Alternative Communications) jest obecnie coraz częściej standardowym postępowaniem rehabilitacyjnym w usprawnianiu funkcjonowania osób z różnymi wyzwaniami rozwojowymi. Niestety nadal nie wszędzie specjaliści sięgają po komunikację alternatywną i wspomagającą co stanowczo ogranicza, opóźnia rozwój komunikacji u dzieci. Chcemy pokazać czym jest AAC i dlaczego jest tak ważne! Po uroczystej inauguracji, o faktach i mitach na temat wspomagania komunikacji opowie wybitna specjalistka w tej dziedzinie, Maja Kłoda.

Konferencja dla rodziców i terapeutów

Harmonogram konferencji

9:15: Fakty i mity na temat wspomagania komunikacji

  • Czy AAC to ostatnia deska ratunku? Wspomaga czy hamuje rozwój mowy?
  • Dla kogo jest przeznaczone AAC i czy dziecko musi coś już potrafić, aby zaczać?
  • Czy sprzęty wysokiej technologii są „lepsze”? Stanowią szansę czy zagrożenie?

W środowisku terapeutycznym krąży mnóstwo mitów dot. wspomagania komunikacji. W czasie naszego spotkania postaramy się rozwiać wątpliwości odnosząc się do wyników badań, jak również doświadczeń rodzin i specjalistów.

Marta Kłoda
Maja Kłoda – psycholog,
terapeuta wczesnej interwencji,
wykładowca,
specjalista AAC

 

11:00 Projekt TAK! dla AAC – dlaczego warto?

Kilka słów o tym, jak i dlaczego AAC zmieniło życie nie tylko samych użytkowników, ale także ich rodzin. Projekt to historie pełne poszukiwań, walki, łez, wzruszenia i radości. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale każdy powie, że warto, bo celem jest pełne prawo każdego człowieka do komunikowania się.

Marta Tołwińska
Marta Tołwińska – neurologopeda,
pedagog specjalny,
terapeuta AAC.

 

12:30 Prezentacja pomocy wykorzystywanych w przedszkolu

Po przerwie kawowej zaprosimy Państwa na krótką prezentację pomocy AAC, wykorzystywanych w pracy z dziećmi w przedszkolu. Prezentację poprowadzą specjalistki z Centrum Kompleksowej Terapii “Spektrum” oraz z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego “Tęczowy Domek” w Grodzisku Mazowieckim.

Dorota Nakielska
Dorota Nakielska
neurologopeda,
terapeuta wczesnej interwencji,
terapeuta AAC
Katarzyna Drabczyk
Katarzyna Drabczyk neurologopeda,
pedagog specjalny,
terapeuta AAC

13:00 Doświadczenia AAC rodziców dzieci ze Spektrum Autyzmu

Na koniec o swoich doświadczeniach opowiedzą sami RODZICE, bo AAC zmienia życie nie tylko dziecka ale całych rodzin na lepsze. Wydarzenie będzie niezwykłą okazją by spotkać się w gronie specjalistów, oraz rodziców

Konferencja zakończy się o godzinie 14:00.

Serdecznie zapraszamy:

  • Terapeutów, którzy korzystają z komunikacji alternatywnej w swojej pracy ale borykają się z funkcjonującymi mitami na ten temat;
  • Terapeutów, którzy chcą ale nie wiedzą jak zacząć;
  • Rodziców, którzy poszukują jak najlepszych rozwiązań dla Swoich Dzieci, by rozwijać ich komunikację!