Jak wyglądają wizyty u psychologa dziecięcego?

 

Ciągłe rozdrażnienie malucha, gwałtowna zmiana zachowania, trudne sytuacje w szkole – to sprawia, że rodzice podejmują decyzję o wizycie u psychologa dziecięcego. Często wraz z nią przychodzą także wątpliwości. Jak będzie wyglądała taka konsultacja? Jak się do niej przygotować? I najważniejsze. Czy moje dziecko będzie bezpieczne? Obawy są zupełnie normalne, ponieważ chcesz dla swojego malucha jak najlepiej. Czy jednak rzeczywiście jest się o co martwić?

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Na pierwszą wizytę psycholog dziecięcy najczęściej zaprasza tylko rodziców. Dlaczego? Chce zebrać jak najwięcej informacji o maluchu. Zadawanie szczegółowych pytań w obecności małego pacjenta mogłyby zaburzyć późniejszą relację na linii psycholog – dziecko. Maluch musi czuć, że konsultacje koncentrują się wokół niego i nie są tylko kolejnymi spotkaniami ze znajomym rodziców. Sam wywiad na temat dziecka powinien być jak najbardziej szczegółowy. Dlatego tak ważne jest to, aby na takiej konsultacji pojawiła się zarówno mama, jak i tata. O co może zapytać psycholog dziecięcy?
– cel wizyty i zachowania dziecka, które skłoniły rodziców do konsultacji;
– historię chorób malucha;
– przełomowe momenty w życiu dziecka, takie jak pierwsze kroki, słowa itd.;
– jego kontakty z rówieśnikami w szkole i poza nią;
– zainteresowania malucha i postępy w nauce;
– relacje na linii rodzic – dziecko.
Ważne jest to, aby rodzice już na pierwszej wizycie poruszyli wszystkie nurtujące ich kwestie i przekazali psychologowi dziecięcemu jak najwięcej informacji o maluchu. Podczas takiej konsultacji zostanie także wyznaczona liczba i termin kolejnych spotkań.

Jak psycholog dziecięcy pracuje z małym pacjentem?

To, jak wyglądają konsultacje u psychologa dziecięcego, zależy przede wszystkim od wieku pacjenta. Dwu- i trzyletnie maluchy w gabinecie będą się głównie bawić, a specjalista postawi diagnozę na podstawie ich zachowań. W przypadku nieco starszych pacjentów psycholog podejmie próbę rozmowy.
Niezależnie od wieku pacjenta ważne jest to, aby przygotować pociechę do wizyty u psychologa dziecięcego. W jaki sposób? Przede wszystkim dokładnie wytłumaczyć maluchowi, gdzie pójdzie. Aby oswoić dziecko z nową sytuacją, warto pokazać mu zdjęcia gabinetu. Należy także wytłumaczyć mu, kim jest psycholog dziecięcy i jak będzie wyglądała wizyta. Nie można wmawiać maluchowi, że będzie to, np. spotkanie z ciocią. Twoja pociecha szybko wyczuje, że coś przed nią ukrywasz, a to utrudni proces konsultacji.
Wizyta u psychologa dziecięcego powinna odbywać się bez udziału rodziców. Część dzieci nie chce jednak zostawić mamy lub taty w poczekalni ze względu na silny lęk separacyjny. Wówczas opiekun może spędzić trochę czasu z maluchem w gabinecie. Specjalista będzie jednak dążył do tego, aby znaleźć się z dzieckiem sam na sam. To ułatwia poprawne postawienie diagnozy.

Wizyta podsumowująca u psychologa dziecięcego

Po kilku spotkaniach z maluchem psycholog dziecięcy zaprosi rodziców do swojego gabinetu. To czas na przedstawienie wyników konsultacji i diagnozy. Podczas takiej wizyty przekazywane są opiekunom dalsze zalecenia. Może to być skierowanie dziecka na terapię lub specjalistyczne badania. Zdarza się także, że specjalista proponuje rodzicom udział w warsztatach, dzięki którym nauczą się lepiej rozumieć i spełniać potrzeby swojego malucha. Niektórzy obawiają się wizyty u psychologa dziecięcego, ponieważ boją się, że zacznie on oceniać ich metody wychowawcze. Nic bardziej mylnego! Specjalista nie będzie Cię z niczego rozliczał. Jego rolą jest przekazanie wiedzy i doświadczenia, które pomoże w wychowywaniu małego człowieka.

Jak znaleźć dobrego psychologa dziecięcego?

W Internecie ogłasza się wielu wykwalifikowanych specjalistów. Przyjmują oni zarówno w dużych miastach (np. Warszawa, Wrocław), jak i w mniejszych miejscowościach (np. Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek). O sprawdzony kontakt warto zapytać także znajomych. Wizyty u psychologa dziecięcego stają się coraz bardziej popularne, więc możliwe, że ktoś z nich korzystał już z usług dobrego specjalisty.