Pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem często budzi wiele wątpliwości i obaw. Niektórzy nastawieni się do niej sceptycznie i odkładają termin spotkania ze specjalistą. Często wynika to z braku wiedzy, czym tak naprawdę jest logopedia i jak może pomóc. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda wizyta u logopedy, kiedy zapisać na nią dziecko i jak przygotować się do spotkania.
Czym jest logopedia? Kiedy z dzieckiem udać się do logopedy?
Logopeda to specjalista, który zajmuje się terapią mowy i zaburzeń komunikacji. W swojej pracy często łączy wiedzę z zakresu psychologii, medycyny, a także pedagogiki. Co ważne, logopeda może pomóc zarówno w drobnych trudnościach np. delikatnych wadach wymowy, jak i w bardzo złożonych, trudnych problemach dot. komunikacji.
Kiedy z dzieckiem do logopedy najlepiej się udać?
Nie warto zwlekać z wizytą, aż sytuacja będzie naprawdę poważna. Dzieci, które mają problemy z komunikacją i wysławianiem się, mogą stać się zamknięte w sobie, unikać kontaktu z rówieśnikami, a także mieć problemy w nauce. Dlatego warto odwiedzić gabinet specjalisty, gdy zaobserwujesz u malucha problemy takie jak:
- Brak nawiązywania kontaktu wzrokowego,
- Brak głużenia i gaworzenia,
- Brak reakcji na mowę i głos innych osób,
- Brak lub bardzo niewyraźna, niezrozumiała mowa,
- Jąkanie,
- Brak lub regres rozwoju mowy,
- Brak potrzeby nawiązywania kontaktu z innymi,
- Napady płaczu, śmiechu, agresji,
- Stale otwarta buzia,
- Problemy z jedzeniem, niechęć do próbowania nowych produktów.
Sygnałem skłaniającym do wizyty u logopedy powinien być również brak umiejętności wypowiedzenia prostych słów (np. mama, tata) po ukończeniu 1 roku życia. Na konsultację warto umówić się też zawsze, jeśli tylko masz wątpliwości dotyczące prawidłowego rozwoju mowy Twojego dziecka. Istotną rolę odgrywa czas, a im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i maluch rozpocznie terapię pod okiem specjalisty, tym lepiej.
Jak wygląda pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem?
Pierwsza wizyta u logopedy ma charakter zapoznawczy. W spotkaniu uczestniczy dziecko wraz z rodzicami lub opiekunami.
- Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie, aby ocenić, czy problem kwalifikuje się do terapii logopedycznej.
- Wizyta u logopedy z niemowlakiem polega na zaangażowaniu głównie rodziców.
- Z kolei starsze dziecko u logopedy może zostać poproszone o wykonanie kilku prostych ćwiczeń.
- Dodatkowo logopeda oceni sposób oddychania i połykania, budowę i sprawność narządów artykulacyjnych, słuch i wymowę.
Wszystko odbywa się w spokojnej, przyjaznej dla maluchów atmosferze, w gabinecie dopasowanym do potrzeb najmłodszych, co zmniejsza stres podczas spotkania.
Jakie pytania zadaje logopeda na pierwszej wizycie?
Specjalista może zapytać m.in. o:
- Przebieg ciąży i porodu,
- Choroby przebyte w ciąży i przyjmowane leki,
- Ocenę noworodka w skali APGAR,
- Dotychczasowy rozwój fizyczny dziecka,
- Sposób karmienia dziecka,
- Stosowanie smoczka,
- Historia medyczna rodziny pod kątem występowania wad wymowy, słuchu, czy rozwoju mowy,
- Środowisko wychowania dziecka, zarówno w domu, jak i w szkole.
Odpowiedzi na te pytania mają istotne znaczenie dla postawienia prawidłowej diagnozy, dlatego należy odpowiadać na nie szczerze. Specjalista nie ocenia naszego zachowania i postępowania, ale szuka przyczyn problemów, by zaproponować najlepsze leczenie.
Jak kończy się pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem?
Po pierwszym spotkaniu specjalista może postawić diagnozę i zaproponować dalsze kroki terapeutyczne, jednak zdarza się, że w celu rozpoznania problemu konieczne są np. dodatkowe badania albo konsultacje u lekarza lub fizjoterapeuty. W razie potrzeby skieruje dziecko do innego specjalisty, np. ortodonty lub foniatry.
Przeczytaj też artykuł: Dziecko u logopedy – co wpływa na długość terapii?
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u logopedy z dzieckiem?
Przed pierwszą wizytą u logopedy z dzieckiem ważne jest odpowiednie przygotowanie.
- Przede wszystkim warto zgromadzić i zabrać ze sobą wszystkie wypisy ze szpitala, karty zdrowia i książeczkę zdrowia dziecka, czy zalecenia od innych lekarzy.
- Pomocne będzie też spisanie na kartce wszystkich leków przyjmowanych przez dziecko.
- Przypomnij sobie również przebieg ciąży, porodu i sposób karmienia malucha (butelką, karmienie piersią), stosowanie smoczka. Informacje dotyczące tych kwestii mają duże znaczenie dla specjalisty.
- Jeśli masz pytania do logopedy, spisz je na kartce lub w telefonie, dzięki temu o niczym nie zapomnisz.
Do wizyty warto przygotować też dziecko, dzięki czemu nie będzie to dla niego stresujące. Wyjaśnij, kim jest logopeda, dlaczego do niego idziecie i czego może się spodziewać. A jeśli obawiasz się sam lub sama – możesz również porozmawiać z innymi rodzicami, którzy pierwszą wizytę logopedyczną mają już za sobą.
Pierwsze spotkanie dziecka z logopedą – podsumowanie
Pierwsza wizyta u logopedy z dzieckiem ma na celu ocenę poprawności rozwoju mowy, a w razie konieczności wdrożenie odpowiedniego postępowania. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym większe prawdopodobieństwo jej skuteczności. Niestety nawet niewielkie wady wymowy lub mowy mogą się utrwalać i nasilać w kolejnych latach oraz negatywnie wpływać na jakość życia i rozwój dziecka.