PRZEDSZKOLE TERAPEUTYCZNE

„Tęczowy domek”
Przedszkole terapeutyczne inne niż wszystkie…

Założycielka przedszkola psycholog Katarzyna Wiśniewska od wielu lat pracuje z dziećmi z autyzmem i ich rodzinami, doświadczenie zdobyte przez lata, przygotowało ją do stworzenia miejsca wyjątkowego, odznaczającego się nie tylko miłą atmosferą i ciepłymi wnętrzami ale i prowadzoną fachowo terapią, dostosowaną do potrzeb i możliwości każdego dziecka.

Jesteśmy pierwszą w powiecie grodziskim placówką prowadzącą kompleksową terapię dzieci ze spektrum autyzmu w oparciu o zasady Stosowanej Analizy Zachowania zwanej inaczej terapią behawioralną. W naszym punkcie przedszkolnym realizujemy program wychowania przedszkolnego zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz działania terapeutyczne. Nasi terapeuci posiadają bogate doświadczenie w pracy z dziećmi z autyzmem, zebrane podczas ponad 10 lat intensywnej pracy, to osoby, które jako jedne z pierwszych w Polsce szkoliły się w nurcie Stosowanej Analizy Zachowania pod superwizją doktor Moniki Suchowierskiej. Posiadają nie tylko 10 letnie doświadczenie zawodowe, dużą wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną ale ciągle doskonalą i rozwijają swoje umiejętności dzięki czemu oferowana dzieciom z zaburzeniami rozwoju pomoc jest niezwykle efektywna.

Punkt przedszkolny „ Tęczowy Domek” to miejsce, gdzie prowadzona jest intensywna, wczesna i indywidualna terapia . Naszą misją jest usprawnienie funkcjonowania dziecka we wszystkich jego obszarach. W naszym zespole pracują wyłącznie terapeuci wykwalifikowani i doświadczeni w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.
Prowadzone programy terapii są opracowywane i dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Każde dziecko ma swojego terapeutę nadzorującego, a nad całokształtem terapii i edukacji czuwają superwizorzy. Realizujemy wszystkie zawarte w orzeczeniu oddziaływania.

Oferujemy:
• Zajęcia SI w zależności od zaleceń diagnosty
• Rehabilitacja ruchowa, ćwiczenia korekcyjne
• Terapia ręki

12. Możliwość korzystania (za dodatkową opłatą ) ze świetlicy oraz dodatkowych zajęć zarówno o charakterze terapeutycznym (logopeda, psycholog, pedagog, terapia SI, rehabilitacja) jak również zajęć o charakterze ogólnorozwojowym (zajęcia kulinarne, zajęcia z ceramiki, zajęcia muzyczne, zajęcia plastyczne, zajęcia sportowe)

METODY PRACY
- Stosowana Analiza Zachowań - ABA (ang. Applied Behavior Analysis)
- PECS – wspomagana komunikacja

TERAPIA
Chociaż pół wieku temu Leo Kanner opisał zaburzenie autyzmu, jednak nadal nie znaleźliśmy jednoznacznej odpowiedzi czym jest autyzm i jak go leczyć. Przez wiele lat naukowcy próbowali odnaleźć skuteczne formy terapii i pomocy dla osób dotkniętych tym zaburzeniem.
Obecnie można stwierdzić, że „Stosowana Analiza Zachowań –ABA osiągnęła dotychczas najlepsze wyniki w terapii dzieci autystycznych” (Randall P. , Parker J. 2001 Autyzm. Jak pomóc rodzinie.) Na podstawie wielu badań naukowcy udowodnili, że tylko jedna forma terapii , a więc intensywnego wdrażania w życie zaleceń i procedur stosowanej analizy zachowań może przynieść trwałą poprawę zdrowia dzieci z autyzmem (Maurice C.(red.)2002 –Modele zachowań oraz współpraca z dziećmi autystycznymi)